Masaüstü Bilgisayar TamiriDesktop Tamir

Evinizde veya iş yerinizde kullandığınız masaüstü bilgisayarınızda zaman zaman elektrik kesilmeleri, virüs sorunu, donanımsal ve yazılımsal sorunların neden olduğu arızalar meydana gelebilmektedir. Bu tür arızalarda uzman teknik servis elemanlarımız bilgilerinizin yedeklenmesini öncelik alarak sorununuzu en kısa sürelerde yerinde veya teknik servisimizde çözebilmektedir. Yaşamış olduğunuz sorunlar için bizimle iletişim kurarak izlemeniz gereken yönergeler konusunda iş yerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayar Performansını En Çok Arttıran Yükseltmeler ;

Bilgisayar kullanıcılarının yaşadıkların sorunlardan en büyüğü tabii ki bilgisayarların aradan geçen yıllarda zamana yenik düşmeleri ve ihtiyaç duyulan performansı sağlamakta zorlanmaları. Her gün daha fazla donanım talep eden yazılımlar ve oyunlar piyasaya sürülüyor, hatta işletim sistemleri de bundan nasibini alıyor. Dolayısıyla yıllardır Chrome kullanıyor, Skype’tan sohbet ediyorum, programlarım değişmedi ancak bilgisayarım yavaşladı diyorsanız bilgisayarınızın yeni program versiyonları için yetersiz kalmaya başladığını söylemek mümkün.

Peki bilgisayarlarımızın performansını arttırmak için hangi donanımları yükseltmek lazım? Komple yeni bir bilgisayara mı geçmeli? Sadece bir kaç parça alsak yeter mi?” gibi sorularınız varsa, bunları sizin için yanıtlamaya ve en çok performans arttıran donanım yükseltmelerini aktarmaya karar verdik.

Hem Ucuz Hem Etkili: RAM

Ucuz dediğimize bakmayın, son senelerde RAM fiyatları bir hayli yükseldi ancak yine de diğer PC donanımlarına göre fiyatlarının uygun kaldığı da ortada. Pek çok kullanıcı, bilgisayarının artık yeterince hızlı olmadığını düşündüğünde suçu hemen işlemciye atar ya da oyunlarda yavaş kalıyorsa ekran kartını suçlar. Halbuki sorun genellikle bilgisayara takılı olan belleklerin yetersizliğinden kaynaklanır ve bellek azlığı bilgisayarın tümünün tıkanmasına neden olur. Özellikle de laptop kullanıcılarının bu sorundan muzdarip olmaya yatkınlıklarını unutmamak gerek.

Bu yazının yazıldığı 2015 tarihi itibariyle, artık standart bir PC’nin en az 4 GB RAM‘e sahip olması gerekiyor. Lakin oyun oynayanlar ve biraz daha çok sayıda programı aynı anda kullananlar için en az 8 GB RAM gerekecektir.

Bilgisayarınızın RAM yükseltmesi gerektirip gerektirmediğini anlamanın kısa bir yolu da var. Bunun için kullandığınız programlar açıkken klavyenizden “ctrl+shift+esc” tuşlarına aynı anda basın ve karşınıza çıkan pencereden “Performans” sekmesini seçin. Burada yer alan “Bellek” bölümünün %90’ından fazlası dolu görünüyorsa artık biraz RAM satın alma vaktiniz gelmiş demektir.

Oyuncuların Vazgeçilmezi: Ekran Kartı

Oyun oynayanların yaşadıkları yavaşlıkların en önemli ikinci etkeni ise genellikle ekran kartı olmaktadır. Yeni oyunların ekran kartından daha fazla RAM talep etmeleri, işlemci gücü istemeleri ve yeni görüntüleme teknolojilerinden faydalanmaları maalesef yeni bir ekran kartı almayı gerekli kılıyor.

Ancak korkmayın, ekran kartlarının özellikle oyunculara yönelik olanlarının oldukça pahalı olmasına karşın bu ürünlerin ikinci ellerinde çok iyi indirimler yakalamak mümkün. Eğer fanı sağlam, işlemcisi sorunsuz ve çalışan bir ikinci el ekran kartı alırsanız piyasa fiyatının yarısına bile inanılmaz bir performans yakalamanız mümkün. Tabii ki böyle bir kartı bulabilmek biraz kullanıcıların ürün sattıkları sitelerde gezinmeyi gerektiriyor.

Windows’um Hızlı Olsun Diyorsanız !! Sabit Disk

Oyuncular için RAM ve ekran kartı en önemli seçeneklerinde biri diye söylemiştik. Ancak Windows kullanan, internette gezinen, ofis programlarından faydalanan kullanıcılar için ekran kartı harcamaları çok da mantıklı değil. Lakin hızlı açılan programlar ve Windows bu tip kullanıcılar için çok daha önemli.

İşte burada devreye SSD sürücüler giriyor. SSD’lerin klasik sabit disklere nazaran hareketli parçalara sahip olmamaları ve inanılmaz bir veri okuma-yazma hızına sahip olmaları, onları PC’lere hız veren en önemli parçalardan bir tanesi haline getiriyor.

Eski ve yavaş bir bilgisayara SSD taktıktan ve Windows ile en sık kullanılan programları SSD üzerine kurduktan sonra yaşayacağınız hız artışı sizi çok memnun edecektir. Ancak aciliyeti olmayan programlar, oyunlar ve saklanacak dosyalar gibi şeyleri depolamak için kasanızda yine normal bir mekanik sabit disk bulundurmayı unutmamalısınız. Zira SSD’lerin biraz pahalı olmalarına karşın çok yüksek depolama alanına sahip olmamaları karşılaşacağınız sorunlar arasında.

Sıra Geldi Kalbi Değiştirmeye: İşlemci

İşlemciler bilgisayarımızdaki en karmaşık işlemleri yapmaları sebebiyle bilgisayarın kalbi olarak adlandırılabilirler. Ancak pek çok kullanıcının sandığının aksine o kadar da aciliyet gerektirmeyen parçalar arasındalar. Eğer 5 yıldan daha eski bir işlemciniz yoksa ve devamlı oyun oynamıyorsanız işlemciyi alelacele değiştirmenizin bir gereği yok. Aldığınız orta performans bir işlemci, günlük ihtiyaçlarınızın karşılanması için 3 ila 5 yıl civarında gerekli gücü sunmayı başaracaktır.

İşlemci yenilemenin pahalı olmasının sebebi ise sadece işlemci fiyatları değil. Genellikle, özellikle de Intel markalı işlemcilerde, işlemci değişiminde anakart değişimi de gerekli oluyor. Bu durum ise işlemciyle birlikte yeni bir anakart almanızı, hatta yeni anakartla uyumsuzsa RAM’leri de değiştirmenizi gerektiriyor. Dolayısıyla bir parça yenilemek için bütün bunların yapılması cebe zarar olduğundan, işlemciyi bir defada ve hakkını vererek almak en mantıklı opsiyon. Eğer anakartınız yeni işlemciye uyumluysa bile bu defa BIOS güncellemesine ihtiyaç duyabileceğinizi de unutmayın..

Sorun Her Zaman Donanımda Değildir

Bilgisayarınız eskisine göre yavaşsa bunun tek sorumlusu donanım da olmayabilir. Kullandığınız Windows sürümü yeni çıktıysa yavaş olabilir, yazılımlarınızın son sürümlerinde hatalar bulunabilir, oynamaya çalıştığınız oyunun performans sorunları henüz giderilmemiş olabilir. Dolayısıyla yeni bir donanıma para yatırmadan önce sorununuzu araştırarak nerelerde performans sıkıntıları yaşadığınızı bulmaya çalışın.Bu konuda vizyon bilgisayar servisi olarak yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Eğer işletim sistemi veya açmaya çalıştığınız programlar/oyunlar sorun çıkarıyorlarsa onların performansını arttıracak önlemleri almaya çalışın. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu konuda hazırladığımız çeşitli rehberlere ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Yüklü Bilgisayarınızı Hızlandırın,

Google Chrome’u En Son Ayarlarla Hızlandırın,

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Püf Noktaları,

Başka Donanımlar Yok mu?

Bilgisayarınızdaki çalışma hızınızı arttıracak diğer donanımları da gözardı etmeyin. Örneğin tasarım işleriyle uğraşıyorsanız yeni bir RAM almak yerine ikinci bir monitör takmak işlerinizi daha da hızlı hale getirebilir. Yahut yazı yazmak isteyenler mekanik klavyelere geçerek çok daha hızlı bir yazma deneyimi elde edebilirler. Mekanik klavyeler konusunda rehberimiz için buraya tıklayın!

PC’nizi hızlandırmak için mucize bir donanımın varolmadığını aklınızdan çıkarmayın. En hızlı PC elbette tek seferde alınan ve kullanımı çok iyi bir bilgisayar olması gereklidir, ancak bunun da maliyetleri günümüzde 5000 lirayı çok rahat aşıyor.

Güven & Şeffaflık

Yavaş çalışan işletim sistemi, hiç açılmayan bilgisayar, yazılım yüklenmesi, donanım değişimi, kısacası sorununuz ne olursa olsun tamamı Profesyonel çalışan kadromuz ile kontrol edilir, sorun düzelmez ise hiç bir şekilde ücret talep edilmez.

Çok değerli vizyon bilgisayar ekibine kalpten teşekkürlerimi sunmak isterim. Çalışma prensipleri, profesyonellikleri, konularında deneyimleri ve bilgileri her zaman bize çok yardımcı olmaları ne zaman arasak anında çözüm odaklı olmaları ve her zaman güler yüz ve müşteri memnuniyetini yakalayan bu değerli ekibi tanıdığıma çok memnunum…Çok teşekkürler…

Bülent Önal
, Sky Rent a car Hizmetleri

Notebook, Macbook, Desktop, Tablet Pc Teknik Servis