Ekran Kartı BGA Chipset TamiriBga Chipset Onarım & Değişim

vizyon-bilgisayar-bga-onarım
Tamiri mümkün olmayan ve Anakart değişimine kadar giden Chipset değişimini ve tamir işlemlerini garantili olarak gerçekleştiriyoruz.

El değmeden değişim yapan BGA rework cihazımız ile sizi anakart değişim masraflarından kurtarıyor ve uygun tamir ücretleri sunarak Notebook’unuzu tekarar çalışır hale getiriyoruz.

Bilgisayarınızda usb girişleri çalışmıyor ise, zamanla cihazınızda donma problemi yada bunlara benzer herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız Laptopunuzun Chipsetinde sorun oluşmuş demektir.Tabiki bu kesin bir teşhis değildir, Ancak bu tarz belirtilerin %70-80 i chipset arızasından kaynaklanıyordur. Götürdüğünüz çoğu servislerden maalesef bu durum düzelmez, laptopunuz için anakart değişmesi gerekli yani yeni bir anakart alınması gerekiyor şeklinde bir cevap alabilirsiniz. Buda notebookun marka ve modeline göre değişen yüksek ücretli bir işlemdir. Sizi bu masraftan kurtarıyor daha makul fiyatlarda garanti dahilinde uzman teknik destek kadromuzla tüm sorunlarınızı gideriyoruz.

Chipset Tamiri

Değerli müşterilerimiz chipsetlerin arızalanması birçok servisin ve basit BGA cihazlarının yapacağı bir işlem türü değildir. El değmemesi son derece önemlidir. Bu tür işlemler için ileri teknolojiye sahip Bga cihazları olmadan yapılan tüm chipset müdahalelerinde (Yüksek teknolojili makinalar olmadan, basit sıcak hava üflemeli cihazlarla ısıtılarak veya baskı uygulanması gibi) geri dönüşüm oranı %88 lere ulaşmıştır. Bu tarz durumlarda tamamen müşterinin mağdur olmasına sebebiyet verilmektedir.

Yapılan tüm işlemlerde firmamız tarafından 3-6 ay işçilik garantisi verilmektedir!!!

Peki, BGA chipset sorunu nedir? Ve bu sorunun olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Şöyle ki ekranınız görüntüyü tam olarak veremiyorsa ya da ekranınızdaki görüntülerde çizikler varsa ve klavye, Mouse, wireless, touchpad gibi notebook ve masaüstü bilgisayar bileşenlerinden herhangi biri çalışmıyorsa chipsetiniz arızalanmış demektir. Chipset görevlerinden bahsedecek olursak notebook’ların genelinde 3 adet chipset bulunur. Bu chipler kuzey, güney ve vga chipleridir. Kuzey Chipset notebook da bulunan işlemci ve Ram’e giden voltajı ayarlamaktadır.

Güney Chipset ise Mouse, klavye, wifi, usb, hdd, dvd gibi notebook bileşenlerini kontrol eden mekanizmadır. VGA Chipset ise ekran görüntüsünü ayarlayan mekanizmadır. Vga chipsetin arızalanması sonucunda ekran görüntüsü tam olmaz veya ekran görüntüsünde çizikler meydana gelir ya da bilgisayar çalıştıktan 20-25 dakika sonra ekrandaki görüntü donabilir. Güney chipset arızasınnda ise, notebooklarda bulunan touchpad çalışmaz duruma gelir ya da bilgisayarınızın klavye ve wireless gibi bileşenleri çalışamaz hale gelir.

Kuzey chipset arızalanmasında ise işlemci ve ram devre dışı kalabilir, ram kendi görevi olan geçici depolama görevini üstlenemez, işlemci yazılımları çalıştırmaz, yani bilgisayarınız çalışamaz hale gelir. Peki chipset arızalanmalarında neler yapılabilir? Chipset anakart üzerinde olduğu için ya anakartı tamamen değiştirmek gerekir ya da chipset arızasını gidermek gerekmektedir. Chipset arızasını gidermek için de BGA makinesine ihtiyaç duyulmaktadır. BGA Rework, anakart tamirlerinde vazgeçilmez bir makina olup chipleri sökme işlemlerinde son derece başarılıdır.

BGA chip değişimi işlemlerinde öncelikle anakartın nemi alınır ve bilgisayar nemsiz bırakılır. İkinci kısımda ise arızalı chipset Bga Rework makinesi ile sökülür. Anakart ve Chipset’in krem flux ile kabası yavaşça alındıktan sonra blendaj ile iyice temizlenir ve Chipset’e ait olan lehim topları tekrar dizilerek anakarta monte edilir. Yapılan bu işlem BGA rework diye isimlendirilir. BGA chipset arızası bu işlem sonunda giderilmezse anakartın tamamen değişimi söz konusudur.Yani bu işlemin alternatifi anakart değişimidir.

Reabiling İşlemi Nedir ?

Genellikle devre kartlarında aşırı ısınma veya benzeri sebeplerden dolayı eğildiği zaman kırılan lehimlerin hafif bir şekilde ısıtılarak eritilip tekrar yerlerine alınması ve devrelerin birleştirlmesinden sonra eskisi gibi çalışmasını sağlamaktır.Reballing işlemlerinde genelde arızalı anakart üzerindeki entegre chipsetBGA REWORK cihazı yardımıyla kısa süreli ısı verilerek sökülür, Chipset bacakları silinerek tekrar sıfırdan yapılır ve yine aynı cihazlarla anakart üzerine ısı verilerek kontrollü bir şekilde montajı sağlanır.

Chipset Entegre Değişimi

Notebook onarımlarında profesyonellik gerektiren en önemli işlem notebook anakart chipset değişim çalışmalarıdır.Hatalı onarım cihazınızda daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.Bu yüzden sadece profesyonel ekiplerin onarım ve değişim çalışması yapmasını sağlamalısınız.Uzman ve deneyimli kadromuz tarafından yapılan notebook anakart chipset değişimi çok kısa sürelerde sonuçlanmaktadır.Bu sayede cihazınızdan uzun süre ayrı kalmanıza gerek kalmamaktadır.

En kaliteli yedek parçaların kullanımı, cihazınızın ömrünü de ciddi oranda uzatmaktadır. Profesyonel Notebook Anakart Chipset Değişimi Büyük bir titizlik gerektiren chip değişimi çalışmaları, firmamızın en iddialı olduğu hizmetlerden biridir.Tüm marka ve tüm modeller üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmaların tamamı servisimiz garantisi altındadır.

Chipset arızalarının değişimi ve onarımları son zamanlarda hava sıcaklıklarının da beraberinde getirdiği ve çok sık rastlanan elektronik bir kart arızasıdır.Laptop, notebook ve netbooklarda çok sık rastlanan BGA-VGA, chipset arızalarında tamir, reballing ve chipset değişim işlemleri uygulanarak cihazın durumu ve arızanın boyutuna göre gerçekleştirilmektedir.

Garantili Bga Tamiri

Profeyonel yaklaşımımız sayesinde çözüm üreterek onarımlarını gerçekleştirdiğimiz tüm notebook cihazlarınızlarda, problemin tekrar yaşanmaması için öngörülerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Notebook & Laptop Bga Chipset Değişim Tamir Hizmetleri