Port Numarası Nedir?

İnsanlar bilgisayar konusunda birçok kavramı birbiri ile karıştırabilir. Karışık terimlerin kullanıldığı bilgisayarlarda insanlar genellikle ip numarası ile port numarasını birbiri ile karıştırırlar.

Pek çok insanın merak ettiği port numarası nedir ? sorusuna verilecek cevap kesinlikle ip ile aynı değildir olacaktır. Port genel olarak bir giriş çıkış noktasıdır aynı bilgisayarların üzerinde olan bir tarayıcı giriş ya da İnternet giriş noktaları gibidir.

Sanal dünya da ise maillere bakılırken web te gezerken ya da başka işler yaparken giriş çıkış portları bulunur bunlar ise bilgisayarın arka yüzünde çalışan giriş çıkışlar gibi görülebilir. Her yapılan işe bir giriş çıkış numarası verebilen sanal dünyada port numarasını öğrenmek genellikle gerek olmayacak bir durumdur.

Yapılan tüm işlemler için bir giriş çıkış numarası verilen sanal ortamda port numarasını mail yollamak için 25 port numarası, mail almak için 110 port numarası ve webde gezmek için 80 ile 443 port numarası kullanılır. Hemen herkes aynı numaraları kullandığı için ekstra bir port numarası bilmeye genellikle gerek duyulmaz.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

see our gallery

Notebook Macbook Tablet Pc Teknik Servis