Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartı almak istiyorsunuz ve kararsızsınız. İşte size ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler…

Bilgisayarınızın özelliklerini artırmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri yeni bir ekran kartı satın almaktır. Oyun oynayan ve video düzenleyen kişiler çok güçlü kartlara ihtiyaç duymaktadır. Fakat bu gerçekçi grafik ve hızlı video işleme özellikleri pek ucuz olmayacaktır.

Performans Çok Etkilidir

Ekran kartları için değişmez tek gerçek performanstır. Üst düzeyde performans istiyorsanız biraz maliyet gerektirebilir. En üst düzey grafik performansı veren kartlar yaklaşık olarak 700 – 1.200 dolar civarındadır.

İyi bir performans biraz yüksek miktarlarda ödemeyi gerektiriyor. Çünkü belli bir miktarı geçtikten sonra her artış size performans açısından hız verecektir. Buna artan verim denmekte.

Bu seviye kimisine göre 600 dolardan başlamakta. Orta seviye kartlar yani 300-350 dolar civarında fiyatı olan kartlar iyi bir oyun performansı için gayet yeterlidir.

İhtiyaçlarınız Belirlenmelidir

Satın alma sırasında çekirdek sayısı, kart teknolojisi ve model numarası gibi birçok faktörden kafanız karışabilir. Fakat burada önemli olan nokta ne istediğiniz konusunda bir karara varmak ve teknik özellikler konusunda bilgi edinmektir.

Örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda Mafia’nın en son çıkan oyununu oynamak istiyorsanız gereken grafik özelliklerine bakın ve bu özelliklerde bir ekran kartı almayı planlayın. Tabii ki bütçenize göre değişebilir istediğiniz veya alabileceğiniz kart fakat bu tarzda bir kriterle alımı kolaylaştırabilirsiniz.

Neye gereksinim duyduğunuzu ve ne kadar para harcayabileceğinizi belirleyin. Daha sonra kartları birbirleriyle karşılaştırın.

Ram’e Önem Verin

Bütün grafik kartları anlaşılması zor istatistiklerle gelmektedir. Fakat bu istatistiklerden birkaçına odaklanıp kartın kalitesine karar verebilirsiniz. Ram miktarı bir kart için oldukça önemlidir. Ayrıca Ram tipi de önemlidir. Bugünlerde DDR 3, GDDR 5 tercih edilen ekran kartlarındandır. GDDR 5’i tercihlerinizde ön sıralara almalısınız.

Uyumluluğa Dikkat Edin

Ekran kartı alacak kişiler, kart boyutu, amper miktarı ve güç kaynağı konusunda uyumsuzluklarla karşılaşabilmektedir. Bunun dışında PCIe 16 slotu ana kartta bulunmalıdır. Ayrıca grafik kart kasanızın içine rahat bir şekilde sığabilmelidir.Bir cevap yazın